صفحه اصلی > كشورهاي عضو > امارات (NTA) 
امارات (NTA)

 

 

http://www.nta.gov.ae

 

مؤسسه ملي حمل و نقل (امارات متحد عربي)

 

اطلاعات كلي

امارات متحده عربي كه غالب اوقات با اختصارUAE  يا امارات اطلاق مي شود كشوري است كه در جنوب شرق شبه جزيره عربي و در جنوب غرب آسيا و حاشيه خليج هميشه فارس قرار گرفته و با كشورهاي عمان و عربستان سعودي هم مرز بوده و داراي مرز دريائي مشترك با كشورهاي ايران، قطر، بحرين، كويت و عراق است.

به اين دليل به آن امارات  اطلاق مي شود كه توسط اميران حكمراني مي­شوند و عبارتند از ابوظبي، عجمان، دبي، فجيره، راس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الخيمه، شارجه و ام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌القصر. پايتخت امارات ابوظبي است كه هم­چنين مركز فعاليت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي سياسي، صنعتي و فرهنگي كشور امارات است.

 

تاريخچه

امارات متحده عربي (UAE) از طوايف و قبايل شيخ نشين­هاي شبه جزيره عربي در طول جنوب ساحل خليج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فارس و شمال غرب ساحل خليج عمان تشكيل شده است.

گذشته از ارتباط طولاني مدت و نسبتاً ضعيف با جريانات و تحركات شبه جزيره عربي امارات، تاريخچه اين كشور را كوتاه و مختصر است. امارات به صورت مجموعه­اي از هفت شيخ­نشين تحت الحمايه انگليس بين قرن نوزدهم و سال 1972 بود، يعني سالي كه بريتانيا آنجا را ترك نمودند. امارات متحده عربي در سال 1971 بعنوان يك کشور فدرال مستقل تشكيل گرديد و شركت نفت ابوظبي، كه 80 درصد نفت امارات را كنترل مي­نمايد در سال 1975 ملي شد.

 

جمعيت

جمعيت امارات در سال 2010، 593/975/4 نفر برآورده شده كه كمتر از 20 درصد آن داراي تابعيت اماراتي بودند، در حاليكه اكثريت جمعيت را مهاجرين مقيم ديگر كشورها تشكيل مي­دهند.

23 درصد جمعيت از اعراب غير اماراتي و ايرانيها هستند و اكثريت جمعيت، يعني در حدود 50 درصد را هنديان تشكيل مي­دهند. هم­چنين حضور رو به رشد اروپائيان، بويژه در شهرهاي با فرهنگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي متفاوت مانند  دبي و از ديگر بخش­هاي آسيا (شامل فيليپين، ايران يا سري­لانكا) مشهود است كه بالغ بر يك ميليون نفر مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. مابقي جمعيت امارات از ديگر كشورهاي عربي هستند.

پرجمعيت­ترين شهر اين كشور دبي است با جمعيتي تقريباً 7/1 ميليون نفر. ديگر شهرهاي بزرگ اين كشور عبارتند از: ابوظبي، العين، شارجه و فجيره. تقريباً 88 درصد امارات شهرنشين هستند. مابقي ساكنين در شهرهاي بسيار كوچك كه در سرتاسر كشور پراكنده شده يا در بسياري از اردوگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي ميادين نفتي كشور زندگي مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كنند.

ميانگين عمر (اميد به زندگي) 75 سال است، يعني بالاتر از بسياري از كشورهاي ديگر عربي.

 

راه­ آهن امارات متحده عربي

مؤسسه ملي حمل و نقل (NTA)

مؤسسه ملي حمل و نقل (NTA) مؤسسه ملي ذيصلاحي است كه مسئوليت كلي مقررات ريلي امارات متحده عربي، استانداردهاي ملي ريلي و نقش ارزياب مستقل ايمني را برعهده دارد.كشور امارات اخيرا(در سال 2010) با تلاش دفتر منطقه اي UIC در تهران به عضويت راه آهنهاي خاورميانه برگزيده شده است.

 

    بينش

حمل و نقلي امن و يكپارچه براي رشدي پايدار

   رسالت

كمك به توسعه سيستم حمل و نقل زميني و دريايي امن و يكپارچه و برجسته جهت افزايش موقعيت لجستيكي و رقابت اقتصادي و شناختي جهت نيل به بالاترين كيفيت و استانداردهاي بين المللي در خدمات حمل و نقلي از طريق تامين زيربناي پايدار و تدوين قوانين لازم.

 

پروژه هاي راه آهن امارات

امارات هم از جمله كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس ميباشد كه در سالهاي اخير سرمايه گذاريهاي عظيمي را در حوزه صنعت ريلي انجام داده است .

اين كشور ساخت شبكه راه­ آهن سريع­ السير مسافري و باري به طول 1500 كيلومتر را كه همه هفت شيخ­ نشين امارات را به يكديگر متصل نمايد با هزينه­اي حدود 40 ميليارد درهم برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ريزي نموده است و در نظر دارد راه آهن خود را به جديدترين فناوريهاي ريلي دنيا تجهيز نمايد.

هدف اين پروژه اتصال رأس الخيمه و فجيره به قويفات از طريق شارجه، دبي و ابوظبي است. اين پروژه در طول چندين سال به صورت مرحله ­اي اجرا خواهد شد. در پايان، اين راه ­آهن امارات را به عربستان سعودي از طريق شهر قويفات در غرب و به عمان از طريق العين در شرق متصل خواهد نمود.

فاز 1 ميدان گازي شاه با امكانات نفت و گاز در حبشان را به يكديگر متصل خواهد نمود و ظرفيت حمل روزانه 000/10 تن سولفور دانه دانه را خواهد داشت.

انتظار مي­رود كه فاز 2 شامل ساخت قطار شاتل باشد كه در شش مرحله پيشنهاد شده است. مرحله 1 از موسفاح به تاويلاه، و مرحله 2 از تاويلاه به جبل علي و مرحله 3 از موسفاح به روويس و مرحله 4 از روويس به قويفات امتداد خواهد داشت.

مراحل 5 و 6 بخشي از فاز 2 خواهد بود، مرحله 5 از جبل علي به بندر سكر در رأس الخيمه، دومي از تقاطع قيل از طريق فجيره به خورفكان در ساحل شرقي امتداد خواهد يافت.

اين پروژه مراكز عمده مسكوني و صنعتي امارات متحده عربي را طبق برنامه حمل و نقل عمومي سراسري و با همكاري با دواير دولتي مربوطه متصل خواهد نمود تا بدين ترتيب همكاري بين وسايط حمل و نقلي مختلف افزايش يابد.

انتظار مي­رود شبكه ريلي موجب رونق سرمايه­گذاري در زمينه­هاي حمل و لجستيک گردد. عمليات ساخت تا سال 2026 ادامه خواهد يافت و شامل قطارهاي باري، مسافري و مترو خواهد بود.

 

 

اعضاي هيئت مديره

نام

سازمان

سمت

 شيخ همدان بن مبارك آل نحيان

وزير امور عام المنفعه

وزير امور عام المنفعه و رئيس هيئت مديره مؤسسه ملي حمل و نقل

عبدالله رشيد الاتيبا

وزارت حمل و نقل

رئيس اداره حمل و نقل

عاليجناب مطر محمد الطاير

مؤسسه راه و ترابري

رئيس و مدير اجرايي مؤسسه راه و ترابري

 عبدالله سلمان الامري

مديركل حفظ و نگهداري تأسيسات و خدمات عمومي

دفتر حاكم شارجه

 ابراهيم عبدالله ابراهيم عبدالله الوهابي

وزارت امور عام المنفعه

مدير اجرايي روابط عمومي

 جاسم راشد الشمسي

وزارت دارايي و صنايع

مدير اجرايي وزارت امور دارايي

 سيف سالم الشمسي

شهرداري عجمان

معاون مدير عامل

 دكتر ناصر سيف المنصوري

مؤسسه ملي حمل و نقل

مدير عامل

 


پروژه­هاي ديگر:

-    فاز 1 شبكه 800 كيلومتري باري و مسافري در سال 2013 كار بهره­برداري خود را آغاز خواهد نمود و انتظار مي­رود كه تراكم ترافيكي را سبك نموده و از تعداد كاميون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در جاده­ها بكاهد. يك خط ريلي سريع السير براي اتصال ابوظبي به ساير نقاط امارات.

-        اجراي فاز 1 شبكه راه­آهن ـ بخش 270 كيلومتري شاه حبشان روويس

-        ايجاد يك شبكه در ابوظبي و دوبي (مرحله1)، و يك شبكه در شمال امارات (فاز2)

 

اين شبكه سرانجام به شبكه راه­آهن طويل GCC به طول 1000 كيلومتر كه شروع كار ساخت آن براي سال 2010 برنامه­ريزي شده متصل مي­شود.

دوبي ـ عمليات ساخت بر روي خطوط زرد و سبز شبكه متروي دوبي هم اكنون با اضافه شدن خطوط آبي و بنفش آغاز شده است. هم­چنين سه خط زرد براي خدمات رساني به جزاير ماسه­اي و يك خط سياه ساحلي براي ارائه خدمات تراموا وجود دارد. فاز اول پروژه (خطوط سبز و قرمز هم­اكنون در حال بهره­برداري است. همه اين خطوط داراي عرض استاندارد هستند. ساخت متروي دوبي در ماه مارس 2006 آغاز شده است و در تاريخ 9 سپتامبر 2009 براي استفاده عموم افتتاح گرديد.

ابوظبي ـ ساخت يك شبكه ترامواي 340 كيلومتري برنامه­ريزي شده است.

هيچ­گونه ارتباطي ريلي با كشورهاي همسايه وجود ندارد.

 

اطلاعات تماسي راه آهن امارات

 

مهندس بسام منصور – كارشناس، قطارها و سيستم­هاي راه­آهن امارات و رابط دفتر منطقه اي

آدرس پستي : دولت امارات متحده عربي

مؤسسه ملي حمل و نقل

صندوق پستي 900

ابوظبي

امارات متحده عربي ـ خط مستقيم 24182326(0)971+ يا 24499790 (0)971+ مبايل 502447996(0)971+ نمابر 24492844(0)971+

خدمات مشتري 4182222 – 2 – 00971

ايميل راه آهن امارات Info@nta.gov.ae

 

عضویت در سرویس خبری
سازمان های بین الملل
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2154
 کل بازدید : 794389
 زمان بازدید : 0/1562